Akupunktur İstanbul
 
              Bizi takip edin:
 
                    facebook

 
 

Akupunkturun Etki Mekanizması

Yapılan biyomedikal çalışmalarda akupunktur noktalarının diğer deri bölgelerine göre daha yoğun bir sinir ağıyla çevrelenmiş ve yüksek elektriksel iletkenliğe sahip olduğu bulunmuştur. İnsanda belirli noktalara akupunktur uygulamasıyla elde edilen fizyolojik değişiklikleri açıklayabilecek birkaç farklı mekanizmanın devreye girdiği anlaşılmıştır.

  1. Nöroendokrinolojik düzenleme: Hormonal denegenin kurulmasına yardımcı olur. Fonksiyonel birçok hastalığın (adet sancısı, gebelik kusması, kabızlık, migren vb.) iyileşmesine yardımcı olur.
  2. Dokulara ve organlara olan kan akımının artması: İyi kanlanamadığı için fonksiyonları bozulan dokuları ve organların işlevlerini iyileştirir.
  3. Bağışıklık faktörlerini düzenleme: Hem hücresel düzeyde hem de serumda vücut bağışıklığını destekler. Hem bağışıklık sisteminin  zayıflaması nedeniyle ve  hem de bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesiyle seyreden hastalıklarda iyileşme sağlar.
  4. Endorfin ve serotonin salgılanmasını düzenleme: Stres, anksiyete ve depresyonu azaltma yoluyla  iyilik hali sağlar ve ağrı kontrolünde son derece etkilidir.
  5. Antienflematuar yanıt: Hem iğnenin batırıldığı noktada ve hem de sistemik olarak enflemasyonu azaltır. Özellikle kronik hastalıklarda daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu etki mekanizmaları hem insanda hem de hayvan çalışmaları sonucunda net olarak ortaya konmuştur.

 
 
 
Copyright © 2015 www.akupunktur.net.tr            aydinkendirci@yahoo.com           Tel. 0532 554 55 01